Going Paleo Without Going Broke – Real World Example

Share Button
paleo on budget, going paleo without going broke, save money on meat

Buying beef in bulk is just one more way you can go Paleo without going broke.

Without a doubt, one of the main reasons why following the Paleo diet can cost a lot of money is because, for most people, it involves eating a lot more and, if possible, better quality meat.  And, for anyone who has ever spent money at the grocery store knows, meat is hardly ever cheap.

This is why in Going Paleo Without Going Broke, one of the ways I advocate saving money is to purchase a quality chest freezer (again, I recommend the 7.0 cu. ft. GE Chest Freezer) and buy your meat in bulk from a local farmer.

(If you’re interested in finding local farmers who sell meat, check out the Local Harvest website.)

Now, I know a lot of people don’t necessarily practice what they preach, so I figured it might help drive home the point that I recently saved over $300 by following my own advice!

Yesterday, I purchased a half of a small cow from a local farmer, which, with a hanging weight of 125 pounds at a cost of $4 per pound, cost me $500 before taxes.  When cut, this 125 pounds of hanging weight ended up being about 90 pounds of cut beef, increasing the per pound cost to roughly $5.50.

Keep in mind, this is hormone/antibiotic free, grass fed beef, so $5.50 per pound is an incredible price.

While $500 sounds like a lot of up front money — and it is, don’t get me wrong — in the end I expect to save close to double that!

Get ready for some math!

Based on our family’s eating habits, we spend about $9.50 per pound on beef, splurging every once in a while on New York strips and filets, but mostly sticking to London broil, skirt steak, etc.

By buying in bulk, we got a variety of cuts — pretty much the same as what we are already eating: lots of regular cuts, a few really nice cuts — at a fraction of the price we pay at the store.

To put it simply: if I were to buy that 90 pounds of beef at the current average price of $9.50 per pound, I would spend $855 before taxes.  Simple math shows I saved $355 on this round of beef, more than paying for the cost of my freezer, which I got for $240 after taxes.

When I take the one-time expense of buying the freezer into account, I essentially saved $115 on this purchase, and, again, since the freezer is now paid for, I will likely save $350+ on future beef purchases.

Since I plan on staying Paleo for a very, very long time, that will most certainly add up to thousands, if not tens of thousands of dollars saved over my lifetime!

If you interested in learning more about this or other money saving ideas, check out our popular book Going Paleo Without Going Broke over at Amazon!

Disclosure: The opinions expressed above are 100% my own. This post contains links to an affiliate program, for which I receive a few cents if you make purchases.  I am disclosing this in accordance with the FTC’s 16 CFR, Part 255: “Guides Concerning the Use of Endorsements and Testimonials in Advertising.”

Powered by Subscribers Magnet

Comments

  1. moe says:

    I am part of a meat-buying club in Sacramento, CA. We buy a half beef, cut up, wrapped, delivered, 3x a year. The per-pound price comes out to about $7-$7.50 a lb, which is extremely competitive for Northern California. Everyone gets an equal amt of ground beef per single share, and then we use a random number generator and an excel spreadsheet to divvy up the rest, with everyone getting at least 1 or 2 of their “must have cuts” and a representative # of steaks, roasts, etc.

    Everything is better then supermarket beef EXCEPT tongue. Grass-fed tongue is so incredibly fatty and greasy that it’s impossible to cook. For that I still buy corn-fed at the Mexican supermarket. But I recommend grass-fed for meat and organ meats.

    Email hundertwasser@Yahoo.com if you’re near Sacramento and want to get in the club.

    • Brian says:

      Thanks, Moe. I’m definitely a big advocate of buying locally raised meat in bulk as well as joining a local CSA.

Leave a Reply